14 life-hackov pre cestovateľov. Ktoré z nich poznáte?

Cestovanie, spoznávanie nových kultúr a neznámych miest patrí k obľúbeným aktivitám miliónov ľudí po celom svete. Chuť objavovať so sebou prináša na jednej strane zábavu, občas i vybočenie z komfortnej zóny, avšak niektoré situácie môžu pôsobiť aj stresujúco. Nenechajte  si skaziť dovolenku- prinášame vám pár cestovateľských hackov, vďaka ktorým bude vaša dovolenka produktívnejšia, zábavnejšia a pohodlnejšia.

Predtým, ako sa vyberiete na cestu

1. Úsporné balenie

Namiesto úhľadných kôpok svoje oblečenie stočte! Takto sa vám do kufra zmestí podstatne viac obľúbených kúskov, pričom ušetríte množstvo miesta.

TIP: Rovnaký systém usporiadania bielizne a oblečenia zvoľte aj doma v skrini, budete sami prekvapení, koľko miesta týmto získate.

2. Praktická záloha

Ešte pred odchodom si naskenujte svoj pas, občiansky preukaz či itinerár a pošlite si ich e-mailom. Získate tak ďalšiu kópiu potrebných dokumentov v prípade straty alebo odcudzenia.

TIP: Ak vlastníte iPhone, po odoslaní dôležitých dokumentov e-mailom si tento môžete uložiť do iBookov, čím získate offline záznam, ktorý máte kedykoľvek k dispozícii.

3. Pozor, krehké!

Označte svoju batožinu nálepkou „fragile“. Vedzte, je to skvelý spôsob, ako zabezpečiť, aby sa s batožinou zaobchádzalo správne. Naviac, vaša batožina je tak po celý čas uskladnená v hornej časti, čo z nej robí jednu z prvých, ktoré sa majú uvoľniť a vy sa k svojim kufrom dostanete ako prví.

4. Nezabudnite na pero

Pred opustením domova sa uistite, že máte pero, aby ste mohli vyplniť prípadné /colné/ formuláre. Ľudia sa budú dožadovať pera a personál ich zriedka má dostačujúci počet.

Po prílete/príchode

5. Základné nákupy

Po prílete zájdite do miestneho obchodíku a nakúpte si potraviny. Nemusíte nakupovať ako na hostinu, postačí voda a niečo na občerstvenie- ušetríte nemalú sumu v porovnaní s nákupom priamo v hoteli.

6. Vybaľte len to nevyhnutné

Keď ste na svojej izbe, vyberte z batožiny iba to, čo naozaj potrebujete. Ak sa budete správať ako doma a vyberiete každý pár topánok a všetky toaletné potreby, pamätajte, že opätovné balenie pred odchodom môže byť stresujúce a naviac, zvýši sa tým riziko, že si zabudnete niečo dôležité.

Spoznávanie nových miest

7. Používajte jazyk a dodržujte zvyky domácich

A to v čo najväčšej miere. Používanie miestneho jazyka ukazuje nielen to, že /či/ ste ochotní vynaložiť isté úsilie, ale rovnako to môže v niektorých situáciách fungovať vo váš prospech. Domáci sú omnoho prívetivejší a otvorenejší voči cudzincom, ak vidia, že aspoň sčasti ovládajú ich reč. To isté platí o správaní v zmysle „Keď si v Ríme, správaj sa ako Riman“, čo znamená, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a prispôsobiť sa tamojším zvykom /o.i. aj kvôli vlastnej bezpečnosti/. 

8. Žiadne unáhlené nákupy

Zoznam suvenírov si pripravte vopred a držte sa ho. Ušetrí vám to peniaze a zabráni vám v nákupe niečoho, čo je stratou času- ten môžete využiť celkom inak a efektívnejšie.

9. Ochutnajte miestnu kuchyňu

Keď sa vydáte do viac či menej exotických krajín, jedzte lokálne. McDonalds si odložte pre prípad núdze a otvorte sa nepoznanému i v oblasti gastronómie, poddajte sa novým zážitkom a chutiam a ušetrite! 

Praktické tipy pre cestovateľov:

  • Ak v izbe nenájdete pohárik na odloženie zubnej kefky, postačí vám plastový pohárik. Postavte ho hore dnom, dno prepichnite a vložte doň kefku;
  • Neradi sa dotýkate hotelového ovládača na TV/klímu? Jednoducho ho zabaľte do igelitového vrecka, ktoré na izbe určite nájdete a zabaľte ho doň;
  • Ak vaša izba nie je vybavená chladničkou, použite vedro na ľad, vysypte ho do umývadla a nápoje či jedlo takto udržíte dlhšie v chlade;
  • Ak cestujete do zahraničia, namiesto toho, aby ste so sebou nosili viac typov napájacích adaptérov, prineste len jeden a rozdvojku;
  • Máte v kufri zabalený kus oblečenia, ktoré sa ľahko pokrčí? Plastový priečinok na dokumenty vám poslúži ako lacný a efektívny spôsob ochrany obľúbených kúskov.